Białoruski sierpień w rosyjskich niezależnych mediach

Polskie oczy zwrócone są na wschód, Petersburskie – na południowy zachód. W Białorusi dzieją się ważne, piękne, straszne, dawno wyczekiwane, niespodziewane rzeczy. W polskim internecie co nieco można na temat znaleźć, a jak jest w rosyjskim? Poniżej prezentuję wam kilka źródeł, które warto śledzić jeśli chcecie znać rosyjski punkt widzenia na sytuację w Białorusi. Oczywiście to nie jest pełny obraz, to swego rodzaju moja bańka, ale może od tego możecie zacząć. A jak znacie inne ważne teksty/filmy/relacje – dawajcie znać!

Maksim Katz

Maks Katz to polityk, urbanista, działacz – sam nie wiem kto jeszcze. Związany obecnie z partią Jabloko, współpracuje też z Varlamovem (o którym poniżej). Wypuszcza swoje materiały codziennie albo prawie codziennie, większość z nich jest poświęcona społeczeństwu, polityce, historii politycznej ostatnich lat a w ostatnich dniach siłą rzeczy – Białorusi. U Maksima cenię ciekawe opowiadania historii i rozkładanie wydarzeń na czynniki pierwsze, objaśnianie co, jak i czemu się wydarzyło.

Dwa filmy o Białorusi:

Pierwszy o tym dlaczego w ogóle Łukaszenko przegrał:

A drugi – o pięknym procesie jednoczenia się Białoruskiego narodu:

Redakcja

Redakcja (Редакция) to moje odkrycie tego roku. Redakcja to kanał Aleksieja Piwowarowa, ma dwa formaty. Cotygodniowe niusy: około 20 minut o najważniejszych wydarzeniach w lekkiej formie ale dotykającej sedna spraw. Drugi format to mini dokumenty – od kilkunastu minut do godziny – dwóch. W tym formacie opowiada o jednym zjawisku – interesująco, z różnych stron. Było i o pożyczkach chwilówkach i o rosyjskim seks biznesie, o starowiercach, o katastrofach ekologicznych – kopalnia ciekawej wiedzy o Rosji.

Pierwszy film z końca czerwca – o kampanii prezydenckiej niezależnych kandydatów.

I jeden od mińskiego korespondenta, z samego serca protestów:

Ilja Varlamov

Kto bywał na Petersburskim, ten wie, że Varlamowa czytam od dawna (a nawet tłumaczyłem teksty o Gdańsku i o Łodzi ). Ilja zajmuje siuę głónie urbanistyką – jeździ po rosyjskich miastach i pokazuje co można poprawić, nie tylko opowiada stworzył też kilka fundacji, których celem jest wspieranie przemian w rosyjskich miastach. Nie ucieka od polityki i ze swojej strony pokazuje to co się dzieje na Białorusi:

 

Dwa filmy:

Pod moskiewską ambasadą Białorusi w dniu głosowania. Varlamov szuka tych co głosowali na Łukaszenko.

I w zasadzie teledysk, z którejś z nocy protestu:

TV Rain (Дожджь)

“Deszcz” to prywatna, niezależna telewizja, finansowana w duże mierze przez crowdsourcing. W czasie białoruskiego sierpnia robiła sporo relacji live, ciągle też wypuszcza rozmaite materiały – rozmowy z ekspertami, reportaże. Możecie zobaczyć na przykłąd te dwa:

Politolog Ekaterina Szulcman o sytuacji:

Zapis relacji z pierwszego dnia prostestów:

Meduza – teksty i podkasty

Meduza to jedno z ważniejszych niezależnych rosyjskich mediów. jest na tyle niezależne, że siedziba redakcji jest w … Rydze. Na wszelki wypadek 🙂 Możecie poczytać o ich zasadach (po angielsku albo po rosyjsku). Meduza wypuszcza o Białorusi sporo tekstów (linkuję do strony głównej, jeśli wejdziecie później – szukajcie hasła Беларусь). Artykuły o Białorusi są dostępne także w wersji angielskiej.

Poza artykułami Meduza ma świetne podkasty (słucham tam jednego parentingowego ale o tym innym razem). Najbardziej interesujący dla nas jest w tej chwili podkast “Что случилось?” (Co się stało?). Sprawdźcie dwa odcinki:

O strajkach:

O NEXTA – najpopularniejszym obecnie białoruskim kanale w Telegramie, dośc krytycznie:

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the comparison bar
Compare